Navodila in pojasnila za opise delovnih mest po dejavnostih

14. 9. 2018

Nazivi dejavnosti

Kot smo že predhodno razložili, razdelitev na različne dejavnosti v našem priročniku ne sledi standardni klasifikaciji dejavnosti, temveč uporablja bolj pogovorne izraze – nazive za različne dejavnosti. Tako govorimo o na primer »bančništvu« in ne o »finančnem posredništvu« oziroma »denarnem posredništvu«; torej o »dejavnosti bank«. Prav tako v našem priročniku govorimo splošno o »trgovini« in ne o »trgovini na debelo.na drobno«, ki je v SKD še dodatno razdeljena na specializirano prodajo različnega blaga.

To je bilo narejeno tako, da bi našim bralcem omogočili čim enostavnejše in hitrejše iskanje želenih nazivov in dejavnosti, brez zamudnega iskanja po različnih razdelitvah in klasifikacijah, ki so narejene za potrebe statistične in druge obdelave poslovnih subjektov v Republiki Sloveniji.

Opisi delovnih mest

Splošni napotki

Opisi delovnih mest, ki jih navajamo po različnih dejavnostih, so vzorčni. Podani so v splošni obliki zaradi večje možnosti in širine uporabe ter enostavnosti preslikave, za različne organizacije in bralce. Lahko se uporabljajo nespremenjeni ali le nekoliko spremenjeni. Če ima organizacija, glede na specifiko svoje dejavnosti, za določeno delovno mesto kakšne druge, specifične zahteve in želi kaj pripisati ali spremeniti podanim opisom delovnih mest, je to mogoče tako, da se predloženi opisi delovnih mest spremenijo ali priredijo v skladu z zahtevami dejavnosti ali organizacije.

Včasih se pojavi potreba po združevanju delovnih mest in.ali njihovih opisov. V tem primeru se lahko vsebine več opisov delovnih mest združijo in se s tem dobijo novo oblikovani opisi delovnih mest. Pri oblikovanju novih opisov delovnih mest je treba paziti, da se upoštevata dva pogoja:

  • smiselna združitev je mogoča le pri enaki stopnji zahtevnosti del in nalog delovnih mest, ki jih združujemo,

  • funkcije delovnih mest, ki jih združujemo, morajo biti enakopravne.

Združiti je mogoče le delovna mesta, ki so sorodna po stroki, torej ne zahtevajo različnih posebnih strokovnih znanj, sposobnosti ali spretnosti, ali pa takšna, ki ne zahtevajo dodatne posebne strokovne usposobljenosti.

Prav tako je možno nekatere opise delovnih mest po potrebi izpustiti ali jih nadomestiti s sorodnimi, ki ustrezajo zgoraj opisanim pogojem.

Opisi delovnih mest, ki se stopnjujejo po zahtevnosti

V podanih vzorcih so navedena nekatera delovna mesta, ki imajo isti naziv delovnega mesta, vendar je potem dodana oznaka rimske številke I ali II ali III. V tem primeru rimske številke označujejo kategorijo zahtevnosti delovnega mesta, ki spoštuje naslednjo metodologijo:

  • delovno mesto označeno z rimsko številko III je delovno mesto, katerega zahteve so standardne,

  • delovno mesto označeno z rimsko številko II je delovno mesto, katerega zahteve so nekoliko zahtevnejše od standardnih. Zahtevana znanja, sposobnosti ali potrebne izkušnje so višje pri delovnem mestu II kot pri delovnem mestu III, prav tako je lahko delokrog dela širši, področje dela večje (poleg Slovenije je lahko vključena tudi tujina) ali pa vodenje sodelavcev vključuje vodenje večjega števila delavcev pri številki II kot pri številki I. Če ima podjetje obe delovni mesti z istim nazivom in je pri enemu nazivu pripisana rimska številka III pri drugemu II, to velikokrat pomeni, da je v hierarhiji delovnih mest, delovno mesto III podrejeno delovnemu mestu II, ali pa je kako drugače vrednost delovnega mesta III nekoliko nižja od delovnega mesta II,

  • delovno mesto označeno z rimsko številko I je delovno mesto, katerega opis delovnega mesta je najzahtevnejši glede potrebnih znanja, izkušenj, področja delovanja ali števila vodenja sodelavcev. Vrednost delovnega mesta I je višja kot pri delovnem mestu II (in posledično višja kot pri delovnem mestu III).

Primeri za to so vzorci opisov delovnih mest podanih za dejavnost trgovina, kot na primer:

  • produktni vodja III

  • produktni vodja II

  • produktni vodja I

za katere velja, da je delovno mesto I najzahtevnejše, sledita mu delovno mesto II in III.

Razlike v zahtevnosti delovnih mest so razvidne iz navedb:

  • stopnje zahtevane izobrazbe,

  • delovne izkušnje,

  • potrebna znanja in sposobnosti

  • opis dela in nalog.

Bralce vabimo, da pazljivo primerjajo podane vzorce z obstoječim stanjem v svojem podjetju ali organizaciji in izberejo tiste vzorce oziroma opise delovnih mest, ki najbolj ustrezajo konkretnim delovnim razmeram, zahtevam in potrebam njihovega poslovnega okolja.

Nazaj